Domů
Všechny plány cest
Moje plány cest
Vyzkoušet plánování cesty + Nápověda

7 tipů, jak levně cestovat po světě

Levné letenky jsou základ, ale pokud chcete svou cestu pořídit opravdu levně, je třeba věnovat pozornost nejen jim.

Cestování ještě nikdy nebylo tak levné jako dnes. Má to ale svá pravidla, která je třeba znát. A chce to občas také rychlost a pružnost v rozhodování. Pojďme se podívat, jak na to.

Levné letenky jsou základ

Ano, můžeme cestovat i jinak než letecky, ale pro tentokrát řekněme, že nám půjde o cesty na delší vzdálenosti, takže naše volba padne na letadlo. Ostatně řada pravidel platných pro koupi levných letenek platí i pro další druhy dopravy.

Pro získání levných letenek je nejdůležitější chytit tu správnou akci leteckých společností. Často je nutné kupovat letenky s několikaměsíčním předstihem, ale některé akce platí i pro koupi na poslední chvíli. I když mnohdy platí, že dřívější koupí letenek ušetříte, výjimkou není ani situace, kdy na včasné koupi proděláte - právě proto, že koupíte za běžnou, nikoli akční cenu.

Některé slevové akce na letenky trvají den, jiné týdny. Někdy jsou letenky rychle vyprodané, jindy je levně koupíte i po určité době váhání. Každopádně ale platí, že letenky v akcích vás přijdou klidně na polovinu běžných cen, někdy ještě levněji. Naopak nejdražší bývají letenky na poslední chvíli v nejvyšší sezóně, například vánoční a novoroční letenky do populárních teplých krajů.

Vyplatí se tedy sledovat akce leteckých společností, případně specializované weby, které akce na letenky sledují (vyhledávačem Google takových webů najdete spoustu). A vyplatí se dívat se i po blízkých letištích v Německu, Polsku, Rakousku a Slovensku, ušetřit můžete několik tisíc korun, a to i po započtení dopravy autobusem na zahraniční letiště.

Pozor na triky leteckých společnosti

Při koupi letenek si pozorně přečtěte, co je a co není v jejich základní ceně. U nízkonákladových společností tam zpravidla není odbavené zavazadlo, někdy si ale vystačíte s příručním. Záleží na jeho velikosti, která je u každé společnosti jiná.

Na dlouhou cestu budete potřebovat také nějaké jídlo a pití, pozor na společnosti, které nepovolují vlastní jídlo a to své prodávají za neúměrné ceny. Pokud cestujete ve skupině, u levných letenek se může stát, že vás aerolinky schválně rozhází daleko od sebe - pokud nezaplatíte. Myslete tedy i na to. A vezměte v úvahu, na jaké letiště letadlo letí. Pokud bude někde v pustině, může se vám prodražit cesta z něj - a pak třeba bude výhodnější, připlatit si pár korun za letenku.

Pozor na víza a další náklady

Levné letenky představují dobrý základ, ale o svém cíli se nerozhodujte jen podle nich. Pokud váháte mezi více destinacemi s podobnou cenou letenek, nezapomeňte, že cestu mohou prodražit poplatky za vstup do země. I když český pas zaručuje bezvízový styk do velkého množství států, stále jsou takové, kde za vstup zaplatíte cenu srovnatelnou s cenou letenky. Levná destinace se tak může prodražit.

Ceny ubytování

Určitě je užitečné si už dopředu zkontrolovat i běžnou cenu ubytování v cíli. Nejen Západní Evropa je drahá, ale i země s nízkou životní úrovní mohou nabízet překvapivě drahé hotely. Pokud nepochodíte s hotely, zkuste ještě ubytování v soukromí, například přes AirBnB. V některých městech jsou ceny podobné těm hotelovým, jinde ale můžete hodně ušetřit, klidně až třetinu nebo polovinu ceny za noc při stejné kvalitě ubytování.

Kde se levně najíst

Ani u jídla nutně neplatí, že čím nižší životní úroveň v cílové zemi, tím levnější jídlo. Záleží totiž i na řadě dalších faktorů, například na ceně dopravy (například do ostrovních zemí). Obecně to ale s jídlem bývá jednodušší, v zemích s nižší životní úrovní zpravidla někde najdete i levnější stravu. V hotelech místní lidé bydlet nemusí, ty mohou být drahé, ale jíst někde musejí, takže pokud netrváte na luxusních restauracích pro turisty, měli byste sehnat stravu za přijatelné částky.

Levná doprava

Dalším faktorem, který bude mít vliv na konečnou cenu za vaši cestu, je cena dopravy - a samozřejmě také to, jakým způsobem hodláte zemi projet a kam všude se chcete podívat. V řadě zemí patří k nejlevnějším druhům dopravy místní autobusy nebo sdílené dodávky či sdílená taxi.

Pozor na vstupy

V řadě zemích světa platí, že místní obyvatelé mají vstupy do různých památek a na řadu atrakcí o hodně levnější než turisté. S tím je třeba se smířit. Někdy se vyplatí koupit turistické karty opravňující ke vstupům na více atrakcí za zvýhodněnou cenu, někde ušetříte při nákupu v předprodeji, jinde je zase výhodné pohlídat si, kdy je otevřeno, a volit čas s levnějším vstupným. Pokud využíváte služeb místních průvodců, rozhodně se pak zpravidla vyplatí smlouvat o ceně. Což ostatně platí i mnohde jinde.

Plánování cesty

Asi není třeba dodávat, že ušetřit mnohdy můžete dobrým plánování. Když víte, kdy, jak a kam se chcete v zemi, kam se chystáte podívat, můžete si co nejlépe rozvrhnout dopravu, návštěvu místních zajímavostí, ubytování... Někdy ušetříte tím, že si pronajmete auto jen na dny, kdy ho opravdu potřebujete, jindy tím, že zvolíte dopravu z jednoho místa na druhé právě v termínu, kdy je nejvýhodnější.

 

A my samozřejmě doufáme, že svou cestu naplánujete s EditTripem!

Děkujeme, že zvážíte sdílení svého plánu s dalšími cestovateli, aby se mohli inspirovat vašimi nápady!

 

Váš EditTrip.com

 ©2019-2023 EditTrip.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu EditTrip.com a ochrana soukromí
Facebook Twitter Pinterest